Αρχική Ιστορικό Δ.Σ. Νέα Αθλήματα Φωτογραφίες Video Διεθνείς συμμετοχές Χρήσιμες φόρμες Επικοινωνία Συνδέσεις

Χρυσή πρόκριση για την ομάδα ποδοσφαίρου μας!

Την πρόκριση για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ποδοσφαίρου κατάφερε να πάρει η αντιπροσωπευτική ομάδα της Αθλητικής Ένωσης Αστυνομικών Ελλάδος απέναντι στην αντίστοιχη ομάδα της Αυστρίας με σκορ 2-1 , κερδίζοντας έτσι την πρόκριση στο Πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα που θα γίνει το χρονικό διάστημα από 23 έως 30 Ιουνίου του τρέχοντος έτους στην Πράγα της Τσεχίας. Ο αγώνας διεξήχθη την 12-04-2014 στις άρτιες αθλητικές εγκαταστάσεις του  προαστίου του Σάλτσμπουργκ Anif ,με τους οικοδεσπότες τις προηγούμενες μέρες να έχουν δώσει ιδιαίτερη έμφαση στην προβολή του αγώνα στα τοπικά ΜΜΕ .

Η ομάδα μας υπό τις οδηγίες του Προπονητή ΜΩΡΑΙΤΗ Ιωάννη με βοηθό του τον ΣΙΛΕΒΙΣΤΑ Ιωάννη παρατάχθηκε σε σχήμα 4-2-3-1 με τον ΟΥΣΙΟ Σταύρο  κάτω από τα δοκάρια , αριστερά του στα μπακ τον ΤΖΩΡΤΖΟΠΟΥΛΟ Σωκράτη , κεντρικό αμυντικό δίδυμο τους ΑΡΓΑΝΗ Νικόλαο και ΚΑΡΑΚΑΣΗ Γεώργιο , δεξί μπακ τον ΣΑΜΑΡΑ Κυριάκο , στα αμυντικά χαφ τους ΜΕΘΕΝΙΤΗ Σταμάτιο μαζί με τον Αρχηγό της Ομάδος ΑΓΓΕΛΑΚΗ Νικόλαο ,  πιο μπροστά τους τον ΠΑΠΑΔΗΜΗΤΡΙΟΥ Αλέξανδρο ,δεξιά τον ΜΠΙΤΣΑΝΗ Μάριο , αριστερά τον ΤΖΑΝΕΤΟ Διονύσιο και προωθημένο τον ΤΑΜΠΑΚΗ Βασίλειο. Στον πάγκο παρέμειναν οι : ΜΠΕΚΑΤΩΡΟΣ Ανδρέα , ΜΠΟΥΓΑΤΣΙΑΣ Κωνσταντίνος , ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΥΣ Χαράλαμπος και ΜΠΑΚΟΛΑΣ Αθανάσιος .Η πρώτη κλασική ευκαιρία του αγώνα ήταν για την ομάδα μας όταν το σουτ του ΠΑΠΑΔΗΜΗΤΡΙΟΥ μετά από όμορφη προσπάθεια του ΤΑΜΠΑΚΗ , αποκρούστηκε την τελευταία στιγμή , ενώ αντίθετα οι Αυστριακοί κατάφεραν στην πρώτη τους ευκαιρία να σκοράρουν με κεφαλιά του υψηλόσωμου GAHLEITNER μετά από σέντρα στο πρώτο δοκάρι από τα αριστερά . Η εθνική μας δεν έχασε την ψυχραιμία της και μετά από λίγα λεπτά κέρδισε πέναλτι , όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ ο ΑΓΓΕΛΑΚΗΣ σπρώχτηκε εμφανώς λίγο πριν πιάσει την κεφαλιά . Την εκτέλεση του ανέλαβε ο ΤΖΑΝΕΤΟΣ ο οποίος σημάδεψε εύστοχα την αριστερή γωνία του Αυστριακού τερματοφύλακα γράφοντας το 1-1. Το παιχνίδι στο 1ο ημίχρονο συνεχίστηκε στον ίδιο γρήγορο ρυθμό με τις δύο ομάδες να χάνουν εκατέρωθεν ευκαιρίες . Λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου ο Αυστριακός διαιτητής έδωσε πέναλτι υπέρ των γηπεδούχων , το οποίο απέκρουσε ο ΟΥΣΙΟΣ πέφτοντας στη σωστή γωνία .

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα μας προτίμησε να δώσει χώρο στην αντίπαλη ομάδα και να εκμεταλλευτεί την ταχύτητα μας στην επιθετική γραμμή  . Με τις αναγκαστικές αλλαγές  του ΜΠΟΥΓΑΤΣΙΑ στη θέση του ΜΠΙΤΣΑΝΗ στο 52’ και του ΜΠΕΚΑΤΩΡΟΥ στη θέση του ΜΕΘΕΝΙΤΗ στο 57’, η εθνική μας έγινε ακόμη πιο γρήγορη στα άκρα με αποτέλεσμα σε πολλές περιπτώσεις να απειλήσει την αντίπαλη εστία . Στο 83’ έγινε η φάση που έκρινε τον αγώνα , όταν ο ΜΠΟΥΓΑΤΣΙΑΣ από δεξιά πέρασε με πολύ όμορφη προσπάθεια τρείς αντιπάλους , έβγαλε παράλληλη μπαλιά στον ΤΑΜΠΑΚΗ , ο οποίος με ωραίο πλασέ έκανε το 1-2 , μέσα σε ξέφρενους πανηγυρισμούς για την Ελληνική αποστολή . Μέχρι το τέλος του αγώνα η Εθνική μας θα μπορούσε να τριπλασιάσει τα τέρματά της , όταν ο ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΥΣ , ο οποίος πέρασε στην θέση του ΤΖΑΝΕΤΟΥ στο 90’  ,  στην πρώτη του επαφή με την μπάλα  , δεν θα καταφέρει σε τετ α τετ  να νικήσει τον αντίπαλο τερματοφύλακα  .

Η πρόκριση αυτή ήταν το επιστέγασμα του πολύ καλού κλίματος και της άψογης συνεργασίας που υπήρξε μεταξύ του προπονητικού τιμ , των παικτών και των συνοδών της αποστολής .