Έναρξη του Πρωταθλήματος καλαθοσφαίρισης 2022-2023

Με την έλευση του μήνα Νοεμβρίου έχουμε και την έναρξη του 21ου πρωταθλήματος της Αθλητικής Ένωσης Αστυνομικών Ελλάδος. Συμπαίκτες , πολλοί φίλοι, συνάδελφοι αλλά και αντίπαλοι επανήλθαν στα γήπεδα της Αθήνας για ακόμη μία χρονιά για να διεκδικήσουν τον τίτλο του πρωταθλητή για το αγωνιστικό έτος 2022-2023. Πρώτη αγωνιστική λοιπόν και η αυλαία για το 21ο πρωτάθλημα άνοιξε με το παιχνίδι του πρωτοεμφανιζόμενου ΑΤ Λαυρεωτικής εναντίον της έμπειρης ομάδας της ΔΑΕΑ/ΥΜΕΤ. Όπως αντικατοπτρίζεται στο σκορ της αναμέτρησης η ομάδα της ΔΑΕΑ είχε μία εύκολη αρχή στο πρωτάθλημα επικρατώντας με το ευρύ 50-92 στην έδρα του ΑΤ Λαυρεωτικής. Σειρά είχε το παιχνίδι της ΔΑΑ με την ΥΑΑ όπου μέχρι το ημίχρονο έγινε ένα κλειστό παιχνίδι (20-19). Στο τρίτο τέταρτο η διαφορά 10 πόντων που δημιούργησε η ομάδα της ΔΑΑ ήταν όπως αποδείχθηκε ασφαλείας διατηρώντας την μέχρι το τέλος γράφοντας το τελικό 43-33 υπέρ της. Η πρώτη νίκη φιλοξενούμενης ομάδας ήρθε στο παιχνίδι του ΑΤ Δημοτικού Θεάτρου με αντίπαλο την ΥΤΑ. Εκεί το δυνατό ξεκίνημα των φιλοξενουμένων τους έδωσε τη δυνατότητα να έχουν μία απόσταση ασφαλείας στο σκορ και διατηρώντας την ως το τέλος να φύγουν με το ροζ φύλλο αγώνα από την έδρα των γηπεδούχων. Σ’ ένα δυνατό όπως αποδείχτηκε παιχνίδι η ομάδα της ΓΔΠΕΕΣ αντιμετώπισε την ομάδα του ΑΤ Αμπελοκήπων. Το νευρικό και για τις δύο ομάδες πρώτο τέταρτο διαδέχθηκε το δεύτερο τέταρτο όπου και οι δύο ομάδες ξεμπλόκαραν επιθετικά και έδωσαν το μήνυμα για ένα συναρπαστικό δεύτερο ημίχρονο. Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα της ΓΔΠΕΕΣ πήρε τα ηνία στο σκοράρισμα και με όπλο το μεγάλο rotation από τον πάγκο έκλεισε το τρίτο τέταρτο μπροστά στο σκορ με 43-35. Η διαχείριση του παιχνιδιού στο 4ο και τελευταίο τέταρτο από την ομάδα της ΓΔΠΕΕΣ ήταν το κλειδί για τη νίκη όπου ήρθε με σκορ 60-49. Αυλαία στην πρώτη αγωνιστική έριξε ο αγώνας του ΤΔΜΑ εναντίον της ΔΟΑ. Ένα νευρικό παιχνίδι στο οποίο καμία ομάδα δεν μπόρεσε να ξεφύγει στο σκορ εύκολα μέχρι και το τρίτο τέταρτο το οποίο τελείωσε με σκορ 39-41. Στο 4ο και τελευταίο τέταρτο με ντεμαράζ σκοραρίσματος η ομάδα του ΤΔΜΑ κατάφερε να πάρει τη νίκη με το τελικό 54-48 και να πανηγυρίσει το πρώτο για φέτος ροζ φύλλο αγώνα. Τέλος ο αγώνας μεταξύ της ΥΚΑ και της ΥΑΒΕ έληξε άνευ αγώνα με 20-00 υπέρ της ΥΚΑ καθώς η ομάδα της ΥΑΒΕ δήλωσε αδυναμία να κατέβει στον αγώνα.