ΔΙ.ΑΣ Β/Α και ΥΑΟΕΕΑ πήραν τα ντέρμπι της 4ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος καλαθοσφαίρισης.

Με μεγάλο ενδιαφέρον συνεχίστηκε η 4η αγωνιστική στο πρωτάθλημα της Αθλητικής Ένωσης Αστυνομικών Ελλάδος.

Στο πρώτο χρονικά παιχνίδι είχαμε τον αγώνα ανάμεσα στην ομάδα της ΥΑΒΕ με αντίπαλο το ΑΤ Αμπελοκήπων. Η ομάδα του ΑΤ Αμπελοκήπων έδειξε από την αρχή ότι ήθελε τη νίκη χτίζοντας διαφορά από το πρώτο δεκάλεπτο καταλήγοντας έτσι στο τελικό υπέρ της σκορ 57-74.

Κατόπιν ακολούθησαν δύο παιχνίδια. Το πρώτο ήταν ανάμεσα στην ομάδα της Δίας Β/Α Αττικής με αντίπαλο την ομάδα της ΥΤΑ. Οι απουσίες με τις οποίες παρατάχθηκε η ομάδα της τροχαίας έδωσαν την αφορμή στην ομάδα της Δίας να χτυπήσει τον αγώνα όπως και έγινε. Το ισχνό προβάδισμα της Δίας κράτησε μέχρι τα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου όπου εκεί είχαμε την αντεπίθεση της ομάδας της τροχαίας. Κάπου εκεί η Δίας Β/Α Αττικής ξύπνησε και πήρε πάλι βραχεία κεφαλή στο σκορ κλείνοντας το τρίτο δεκάλεπτο υπέρ της. Οι ομάδες πήγαιναν καλάθι καλάθι στο τελευταίο δεκάλεπτο με την ομάδα της Δίας να είναι μπροστά. Το ματς κρίθηκε στην τελευταία χαμένη επίθεση της ομάδας της τροχαίας όπου το τρίποντο που επιχείρησαν μετά από επαναφορά δεν είχε ευτυχή κατάληξη γράφοντας έτσι το τελικό 64-62 υπέρ της Δίας Β/Α Αττικής.

Το δεύτερο ήταν το ματς ανάμεσα στην ΥΔΕΑΠ με την ομάδα της ΥΑΟΕΕΑ. Ένα πολύ ανταγωνιστικό παιχνίδι κάτι που φαίνεται και από το γεγονός ότι οι δυο ομάδες πήγαν ισόπαλες στα αποδυτήρια. Το κακό τρίτο δεκάλεπτο της ΥΔΕΑΠ εκμεταλλεύτηκε η ΥΑΟΕΕΑ που έχτισε την διαφορά της σε αυτό και αντέχοντας την πίεση στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο κατάφερε να πάρει τη νίκη με το τελικό 62-69 υπέρ της.

Συνεχίζοντας έχουμε τον αγώνα ανάμεσα στο ΤΑ Αγίου Δημητρίου με την ομάδα του ΤΔΜΑ. Εκεί το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν αρκετό για την ομάδα του ΤΑ Αγίου Δημητρίου που έχτισε διαφορά 18 πόντων την οποία διατήρησε μέχρι το τέλος του αγώνα παρά την πίεση που είχε στο τελευταίο δεκάλεπτο από την ομάδα του ΤΔΜΑ, φτάνοντας έτσι στο τελικό 77-59 υπέρ της. Έπειτα έχουμε τον αγώνα του Α’ ΤΤ Ν/Α Αττικής κόντρα στην ΥΜΕΤ. Η ομάδα της ΥΜΕΤ χτίζοντας διαφορά από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο φώναξε παρών για τη νίκη την οποία και πήρε με το τελικό 43-52 υπέρ της.

Τελευταίο ματς της 4ης αγωνιστικής ημέρας ήταν αυτό ανάμεσα στο ΤΑ Παπάγου Χολαργού και την ομάδα του ΑΤ Δημοτικού Θεάτρου. Και οι δύο ομάδες παρατάχθηκαν με 5 ακριβώς παίκτες στην αποστολή τους κάτι συντέλεσε στο χαμηλό τελικό σκορ που ήταν υπέρ της ομάδας του ΑΤ Δημοτικού Θεάτρου με 36-50.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα :

ΥΑΒΕ – ΑΤ ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ 57-74
Δεκάλεπτα : Α. 11-22 Β.25-41 Γ. 39-58 Δ.57-74
ΔΙΑΣ Β/Α ΑΤΤΙΚΗΣ – ΥΤΑ 64-62
Δεκάλεπτα : Α. 19-11 Β.34-31 Γ. 49-46 Δ.64-62

Σε δηλώσεις του ο προπονητής της ομάδας της Δίας Β/Α Αττικής υποστήριξε : “Εμείς παρουσιαστήκαμε χωρίς απουσίες στον αγώνα. Πολύ δυνατό ξεκίνημα χτίζοντας αρκετά μεγάλες διαφορές. Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα της τροχαίας ανέκαμψε. Στο τέλος του αγώνα είχαμε 2 μεγάλα σουτ και με ψυχραιμία καταφέραμε να πάρουμε το δίποντο. Ωραίο κλίμα μεταξύ μας και στο τέλος είμαστε όλοι φίλοι.”
Σε δηλώσεις του ο υπεύθυνος της ομάδας της ΥΤΑ υποστήριξε : “ Ένα ντέρμπι ήταν ο αγώνας κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο. Παραταχτήκαμε με απουσίες στο “5” κάτι που κούρασε το βασικό μας center. Ξυπνήσαμε στο δεύτερο ημίχρονο αλλά δεν μπορέσαμε να πάρουμε το ματς αφού δύο άστοχες βολές και ένα τρίποντο δεν είχαν ευτυχή κατάληξη. ”

ΥΔΕΑΠ – ΥΑΟΕΕΑ 62-69
Δεκάλεπτα : Α. 16-11 Β.31-31 Γ. 41-52 Δ.62-69
ΤΑ ΑΓΙΟΥ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ – ΤΔΜΑ 77-59
Δεκάλεπτα : Α. 13-10 Β.37-19 Γ. 53-32 Δ.77-59
Α ΤΤ Ν/Α ΑΤΤΙΚΗΣ – ΥΜΕΤ 43-52
Δεκάλεπτα : Α. 04-20 Β.25-32 Γ. 31-45 Δ.43-52
ΤΑ ΠΑΠΑΓΟΥ ΧΟΛΑΡΓΟΥ – ΑΤ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΘΕΑΤΡΟΥ 36-50
Δεκάλεπτα : Α. 12-08 Β.19-26 Γ. 28-37 Δ.36-50

Εδώ μπορείτε να δείτε την βαθμολογία των ομάδων μετά την ολοκλήρωση της 3ης αγωνιστικής