Δυνατά παιχνίδια για την 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Αθλητικής Ένωσης.

Η αρχή έγινε με τον αγώνα του ΑΤ Καισαριανής με την ομάδα της ΥΑΒΕ. Στο ημίχρονο η διαφορά των 13 πόντων υπέρ της ΥΑΒΕ δεν άφησε πολλά περιθώρια για τη συνέχεια στην ομάδα του ΑΤ Καισαριανής και έτσι το τελικό σκορ ήταν η νίκη της ΥΑΒΕ με 43-57.

Το επόμενο παιχνίδι ήταν αυτό της ΔΟΑ με την ομάδα του Α’ ΤΤ Ν/Α Αττικής. Εκεί με την εμπειρία της η ομάδα του Α’ ΤΤ Ν/Α Αττικής είχε ένα εύκολο απόγευμα επικρατώντας της ομάδας της ΔΟΑ με 39-59.

Την ίδια ώρα διαδραματιζόταν το ντέρμπι της αγωνιστικής με την ομάδα της ΥΤΑ να υποδέχεται την ομάδα της ΥΔΕΑΠ. Ένα πολύ κλειστό και γεμάτο εναλλαγές στο σκορ παιχνίδι. Ένα comeback στο 4ο δεκάλεπτο από το -10 για την ομάδα της ΥΤΑ παίζοντας συγκεντρωμένη άμυνα την έφερε ακόμα και σε θέση οδηγού με την ισχνή διαφορά του +2. Αντιδρώντας όμως την τελευταία στιγμή της κανονικής διάρκειας η ομάδα της ΥΔΕΑΠ οδήγησε το ματς στην παράταση και κατάφερε στις λεπτομέρειες να αποδράσει με το ροζ φύλο αγώνα στο έξτρα πεντάλεπτο με σκορ 61-63.

Σ’ ένα επίσης δυνατό παιχνίδι η αξιόμαχη ομάδα της Δίας Β/Α Αττικής δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της έμπειρης ομάδας του ΑΤ Αμπελοκήπων με την δεύτερη να παίρνει τη νίκη με σκορ 65-48.

Το παιχνίδι του ΑΤ Δημοτικού Θεάτρου με το ΤΑ Αγίου Δημητρίου δεν μας επιφύλαξε κάποια έκπληξη με δεδομένη την διαφορά πλήθους ατόμων από κάθε πλευρά, με την φιλοξενούμενη ομάδα να παίρνει τη μεγάλη διαφορά και εν τέλει τη νίκη στο τελευταίο δεκάλεπτο με 35-51.

Η αυλαία της 3ης αγωνιστικής έκλεισε με το ματς της μπαρουτοκαπνισμένης ομάδας της ΥΜΕΤ να αποδίδει κατά διαστήματα ωραίο μπάσκετ και να κερδίζει άνετα όπως δείχνει το 72-49 την ομάδα του ΤΑ Παπάγου Χολαργού.

Δεκάλεπτα : Α.16-18  Β.26-28  Γ.38-48  Δ.61-63

Σε δηλώσεις που μας έδωσε ο υπεύθυνος της ΥΤΑ υποστήριξε : “Ένα πολύ ωραίο και δυνατό παιχνίδι με ανατροπές, πραγματικό ντέρμπι, που κρίθηκε στην παράταση! Καταφέραμε να γυρίσουμε από το -10 στο 3ο δεκάλεπτο, στο +2 λίγο πριν το τέλος του 4ου με όπλο μας την άμυνα! Στην παράταση χάσαμε στις λεπτομέρειες! Συγχαρητήρια στην αντίπαλη ομάδα για την νίκη και την αθλητική της παιδεία!”

ΑΤ ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ – ΔΙΑΣ Β/Α ΑΤΤΙΚΗΣ  65-48
Δεκάλεπτα : Α.13-11  Β. 29-21  Γ.43-38  Δ.65-48

ΑΤ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΘΕΑΤΡΟΥ – ΤΑ ΑΓΙΟΥ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ  35-51
Δεκάλεπτα : Α.09-09  Β. 11-22  Γ.25-35  Δ.35-51

Εδώ μπορείτε να δείτε την βαθμολογία των ομάδων μετά την ολοκλήρωση της 3ης αγωνιστικής