Δυνατά παιχνίδια είχε το μενού της 6ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος

Διανύσαμε την 6η αγωνιστική του πρωταθλήματος των ομάδων της ΑΕΑΕ και το συμπέρασμα ήταν πως συναρπαστικά παιχνίδια διεξήχθησαν και σε αυτή την αγωνιστική.
Το κυρίως μενού της 6ης αγωνιστικής άνοιξε με τον αγώνα μεταξύ της ομάδας του ΑΤ Καισαριανής και της ομάδας της ΥΤΑ. Ένας αγώνας χωρίς πολλά και σκληρά μαρκαρίσματα και ως εκ τούτου ανοιχτός σε σκορ. Πράγμα που εκμεταλλεύτηκε η ΥΤΑ πατώντας γκάζι στον επιθετικό τομέα, με την ομάδα του ΑΤ Καισαριανής να μην μπορεί να ακολουθήσει, παίρνοντας έτσι τη νίκη με το ευρύ και άνετο 54-77.
Επόμενο παιχνίδι ήταν αυτό ανάμεσα στην ομάδα της ΔΟΑ και του ΑΤ Δημοτικού Θεάτρου. Ένα κλειστό σε σκορ παιχνίδι στο οποίο κεφάλι στο σκορ είχε εξ αρχής η ομάδα της ΔΟΑ. Το ημίχρονο έκλεισε στους 6 πόντους διαφορά (24-18) αλλά η ομάδα της ΔΟΑ μπήκε πιο προσεκτική επιθετικά στο τρίτο δεκάλεπτο και κατάφερε να κερδίσει τον αγώνα με την μικρή διαφορά των 6 πόντων (46-40).
Τρίτο παιχνίδι της αγωνιστικής ήταν αυτό που έγινε μεταξύ των ομάδων του Α’ ΤΤ Ν/Α Αττικής με αντίπαλο την ομάδα του ΤΔΜΑ. Εκεί η γηπεδούχος ομάδα με δύο πολύ δυνατά σε επίθεση δεκάλεπτα (το 2ο και 4ο) είχε την ευκαιρία να ξεφύγει στο σκορ και να διατηρήσει το προβάδισμα μέχρι το τέλος κατακτώντας την νίκη με το ευρύ 69-51.
Τα τελευταία τρία παιχνίδια της 6ης αγωνιστικής χωρίζονται σε ένα ντέρμπι και σε 2 εύκολες επικρατήσεις των φιλοξενουμένων. Αναφερόμενοι στο ντέρμπι της αγωνιστικής μιλάμε για τον αγώνα της Δίας Β/Α Αττικής με αντίπαλο την ομάδα της ΥΔΕΑΠ. Σ’ ένα κλειστό σε σκορ ματς το προβάδισμα της Δίας Β/Α Αττικής ήταν μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα με το ισχνό 17-14. Στα επόμενα τρία δεκάλεπτα ο αγώνας πήγαινε καλάθι καλάθι και κατέληξε με νικήτρια την ομάδα της ΥΔΕΑΠ με βραχεία κεφαλή 44-49. Ο επόμενος αγώνας μεταξύ του ΤΑ Παπάγου Χολαργού και της ομάδας του ΤΑ Αγίου Δημητρίου όπου δεν υπήρξε καμία αμφισβήτηση για τον νικητή καθώς η ομάδα του ΤΑ Αγίου Δημητρίου έδειξε τα δόντια της από την αρχή του αγώνα μην αφήνοντας περιθώριο στο ΤΑ Παπάγου Χολαργού κατακτώντας τη νίκη με το ευρύ και πολύ άνετο 42-94. Η αυλαία έκλεισε με τον αγώνα της ΥΑΒΕ με αντίπαλο την ομάδα της ΥΑΟΕΕΑ. Εκεί αν και σε κάποια δεκάλεπτα η ομάδα της ΥΑΒΕ έδειξε να αντιστέκεται στις ορέξεις της ΥΑΟΕΕΑ εν τέλει δεν άντεξε και υπέκυψε , με την ομάδα της ΥΑΟΕΕΑ να παίρνει τη νίκη με το τελικό 65-79.