Κύπελλο – Φάση των 16

Διεξήχθη η προημιτελική φάση του θεσμού του κυπέλλου με τα φαβορί  σε γενικές γραμμές να επικρατούν των αντιπάλων τους, ενώ αξιοσημείωτος ήταν ο πρόωρος αποκλεισμός της περσινής κυπελλούχου ομάδας του Α.Τ. Βουλιαγμένης στην έδρα του  Α.Τ. Καλλιθέας  . Στο παιχνίδι αυτό είχαμε ρεσιτάλ επιθετικού ποδοσφαίρου με τις δύο ομάδες  να παίζουν πολύ ανοικτά , κάτι που ενισχύθηκε και από το γεγονός ότι  μείνανε από νωρίς με δέκα παίκτες λόγω απευθείας κόκκινης κάρτας που δέχθηκαν οι ΚΟΛΟΒΟΣ (Α.Τ. Καλλιθέας ) και ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ ( Α.Τ. Βουλιαγμένης )  . Οι  φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον συνήθη ύποπτο Βαφειάδη και έχασαν και άλλες ευκαιρίες να πετύχουν και άλλα τέρματα στο Α’ ημίχρονο, ωστόσο οι γηπεδούχοι, έχοντας σε μεγάλη μέρα τους επιθετικούς τους  και παίζοντας άριστα το σύστημα των αντεπιθέσεων, κατάφεραν να γυρίσουν το παιχνίδι  με δύο όμορφα σε εκτέλεση γκολ  πριν το ημίχρονο. Οι περσινοί κάτοχοι του τίτλου μπήκαν πιο δυνατά στο Β’ ημίχρονο και πίεσαν για την ισοφάριση και το κατάφεραν με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Βαφειάδη, ενώ μετά από λίγο βρέθηκαν μπροστά στο σκορ με 2-3. Συνέχισαν να παίζουν με αυτόν τον ρυθμό και το πλήρωσαν, καθώς οι γρήγοροι επιθετικοί των γηπεδούχων  βρήκαν αμέτρητους χώρους μπροστά και κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 3-3 , ενώ λίγο πριν το τέλος έγινε και  το 4-3 . Μένοντας λίγα λεπτά για την λήξη όλη η ομάδα του Α.Τ. Βουλιαγμένης βρέθηκε στην επίθεση για να ισοφαρίσει και μοιραία δέχθηκε άλλα δύο τέρματα στις καθυστερήσεις. Με το σφύριγμα της λήξης ακολούθησαν ξέφρενοι πανηγυρισμοί από τους νικητές για την άξια νίκης τους , ενώ από την άλλη πλευρά έκδηλη ήταν η απογοήτευση  των ηττημένων  για την εικόνα της ομάδας . Το ίδιο επιθετικό  και αμφίρροπο ήταν και το παιχνίδι ανάμεσα στο Α.Τ. Εξαρχείων και το Α.Τ. Γλυφάδας. Οι φιλοξενούμενοι είχαν σε μεγάλη μέρα τον ταχύτατο επιθετικό τους ΚΙΣΣΑ που πέτυχε χατ τρικ , ενώ άξιας ομορφιάς ήταν το τέρμα που σημείωσε ο αρχηγός τους ΝΤΟΥΚΑΣ με σουτ πίσω από το κέντρο του γηπέδου . Παιχνίδι καρμπόν με το πρόσφατο του πρωταθλήματος ήταν αυτό ανάμεσα στο Α.Τ. Βριλησσίων  και το Α.Τ. Αγίου Δημητρίου με τους φιλοξενούμενους να επικρατούν με το ίδιο σκορ (0-3) και να είναι εμφανώς καλύτεροι σε όλη τη διάρκειά του. Η Δ.Α.Α./Υ.Ε.Λ. συνέχισε την πολύ καλή πορεία του πρωταθλήματος και στο κύπελλο επικρατώντας εύκολα στην έδρα του Α.Τ. Αμπελοκήπων με 1-4 . Δεν έχει βρεθεί ακόμη αντίπαλος στα μέτρα της Δ/νσης Μεταγωγών η οποία επικράτησε εύκολα της ομάδας του Δ.Α.Α. / Τ.Ε.Λ. με 0-3 και συνέχισε τη νικηφόρα πορεία της και στο κύπελλο. Συνέχεια στις νίκες και για την Α.Ε.Α./Φρουρά που επικράτησε για δεύτερη φορά φέτος  Α.Τ. Χολαργού με 4-2. Οι γηπεδούχοι ήταν  καλύτεροι και προηγήθηκαν  με τον ΑΣΗΜΑΚΟΠΟΥΛΟ , αλλά ο ΒΕΛΟΝΑΣ του Α.Τ. Χολαργού ισοφάρισε σε 1-1 πριν τη λήξη του ημιχρόνου . Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι συνέχισαν να είναι καλύτεροι και πέτυχαν τρία τέρματα με το σκορ να διαμορφώνεται σε 4-1 , ενώ το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν απλά να μειώσουν σε 4-2 λίγο πριν το τέλος . Στην έδρα της η Υπο/νση Τροχαίας είχε  κρατήσει ανέπαφη την εστία της σε όλους αγώνες του πρωταθλήματος ,  δεν κατάφερε το ίδιο  υποδεχόμενη  την  ομάδα της Υ.Α. Προέδρου Κυβέρνησης  , η οποία παρουσιάστηκε καλύτερη και επικράτησε δίκαια με 1-3 .

A.T.  ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ  – Α.Τ. ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ  6-3  (ΓΚΙΟΛΑΣ 3 , ΤΣΙΛΙΚΟΣ 2 , ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΥ – ΒΑΦΕΙΑΔΗΣ 2 , ΚΑΡΑΛΗΣ )
Α.Τ. ΕΞΑΡΧΕΙΩΝ – Α.Τ. ΓΛΥΦΑΔΑΣ  3-4 ( ΜΑΡΜΟΥΤΑΣ 2 , ΜΑΝΩΛΗΣ   — ΚΙΣΣΑΣ 3 , ΝΤΟΥΚΑΣ )
Α.Τ. ΒΡΙΛΗΣΙΩΝ – Α.Τ. ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ 0-3 (ΜΑΚΡΗΣ 2 , ΔΡΙΤΣΟΥΛΑΣ )
Α.Τ. ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ  – Δ.Α.Α./Υ.Ε.Λ. 1-4  (  ΤΟΠΑΛΗΣ  — ΠΑΣΠΑΛΙΑΡΗΣ 2 , ΜΠΕΚΑΤΩΡΟΣ , ΣΤΕΦΑΝΙΔΗΣ )
Υ.Α.Π.Δ. – Δ.Α.Ε.Ε.Β.  0-3 ( ΑΝΕΥ ΑΓΩΝΑ )
Δ.Α.Α./Τ.Ε.Λ. – Δ/ΝΣΗ ΜΕΤΑΓΩΓΩΝ   0-3 ( ΜΠΟΥΓΑΤΣΙΑΣ , ΤΑΜΠΑΚΗΣ , ΤΖΑΝΕΤΟΣ )
Α.Ε.Α./ΦΡΟΥΡΑ – Α.Τ. ΧΟΛΑΡΓΟΥ   4-2 (ΑΣΗΜΑΚΟΠΟΥΛΟΣ, ΚΩΣΤΟΓΛΟΥ ,ΤΣΟΠΟΥΡΙΔΗΣ 2,  – ΒΕΛΟΝΑΣ , ΙΩΑΝΝΟΥ )
ΥΠΟ/ΝΣΗ ΤΡΟΧΑΙΑΣ ΑΘΗΝΩΝ – Υ.Α.ΠΡΟΕΔΡΟΥ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗΣ     1-3 (   ΝΙΤΣΑΣ  –  ΣΙΛΕΒΙΣΤΑΣ , ΤΣΕΚΟΥΡΑΣ , ΜΠΙΤΖΑΝΗΣ  )