Με τη 2η αγωνιστική συνεχίστηκε το Πρωτάθλημα Καλαθοσφαίρισης

Με την 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Αθλητικής Ένωσης Αστυνομικών Ελλάδος συνεχίστηκε η εβδομάδα που μας πέρασε. Η αυλαία άνοιξε με τον αγώνα της ΥΤΑ με αντίπαλο το ΤΑ Παπάγου Χολαργού. Εκεί δεν υπήρξε αμφιβολία για τον νικητή από το πρώτο τέταρτο του αγώνα καθώς η ΥΤΑ έδειξε τα δόντια της κατακτώντας τη νίκη με 62-24. Η επόμενη μέρα της αγωνιστικής ξεκίνησε με τον αγώνα της ΥΑΑ με το ΤΔΜΑ. Όπως φάνηκε εξ αρχής θα ήταν ένα δυνατό παιχνίδι. Η διαφορά των 11 πόντων στην ανάπαυλα έδινε το πάνω χέρι στην ομάδα του ΤΔΜΑ όπου και το εξαργύρωσε κατακτώντας το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 46-55. Την ίδια ώρα διεξάγονταν το παιχνίδι ανάμεσα στην ΔΟΑ και στην ΥΚΑ. Στο ημίχρονο η ομάδα της ΥΚΑ προηγούταν με 11 πόντους(20-31) και έδειχνε να έχει τον έλεγχο. Στο τρίτο τέταρτο έγινε η αντεπίθεση της ΔΟΑ όπου μείωσε στο τέλος του σε 31-38 με όπλο την πολύ καλή άμυνα. Στο τέταρτο τέταρτο όμως η ομάδα της ΥΚΑ φάνηκε να ξυπνάει και έπιασε τις αποδόσεις της σε άμυνα και επίθεση καθαρίζοντας την υπόθεση νίκη με το τελικό 42-55. Σε επόμενο παιχνίδι είχαμε την αναμέτρηση της ΥΑΒΕ με την ομάδα της ΥΑΜΚΠΠ όπου το πρώτο ημίχρονο προμήνυε ένα μεγάλο ντέρμπι για την συνέχεια. Το ξέσπασμα της ΥΑΜΚΠΠ στο τρίτο τέταρτο ήταν αρκετό για να διαλύσει οποιαδήποτε έννοια ντέρμπι στο δεύτερο ημίχρονο. Με τον ίδιο τρόπο κινήθηκε και το τέταρτο τέταρτο κατά το οποίο η φιλοξενούμενη ομάδα πήρε τη νίκη με το τελικό 57-83. Το κλείσιμο της αγωνιστικής έγινε με το πραγματικό ντέρμπι που διεξήχθη ανάμεσα στο ΑΤ Αμπελοκήπων και στο ΑΤ Λαυρεωτικής. Αναφορά σε ένα πολύ δυνατό παιχνίδι καθώς πρώτο και δεύτερο τέταρτο έκλεισαν με διαφορά ενός πόντου. Στο τρίτο τέταρτο η ομάδα του ΑΤ Λαυρεωτικής πήρε μία διαφορά έξι πόντων(34-40) την οποία προσπάθησε να διαχειριστεί στο τέταρτο και τελευταίο τέταρτο όπου τα κατάφερε καταφέρνοντας να αντέξει στην αντεπίθεση του ΑΤ Αμπελοκήπων και να κερδίσει τον αγώνα με το τελικό 51-59. Ο αγώνας της ΥΜΕΤ εναντίον του ΑΤ Δημοτικού Θεάτρου κατοχυρώθηκε με 20-00 υπέρ της ΥΜΕΤ λόγω αδυναμίας του ΑΤ Δημοτικού Θεάτρου.

Αναλυτικά οι βαθμολογίες των ομίλων πατήστε εδώ.