Ξεκίνησαν οι αγώνες Play Off και Κυπέλλου Φιλίας

Την εβδομάδα που μας πέρασε είχαμε την αρχή για τα play off της διοργάνωσης καθώς επίσης και τους πρώτους αγώνες για το κύπελλο φιλίας. Αμφότερες οι διοργανώσεις παρουσίασαν πολύ ενδιαφέροντα παιχνίδια.

Η αυλαία για τους αγώνες των play off έγινε με τον συναρπαστικό αγώνα ανάμεσα στην ομάδα του ΑΤ Αμπελοκήπων και του ΤΑ Αγίου Δημητρίου. Στον αγώνα αυτό όπως μαρτυρά και το τελικό 76-73 είχαμε ένα πολύ δυνατό παιχνίδι από δύο πολύ έμπειρες ομάδες. Το ημίχρονο έκλεισε ισόπαλο (36-36) και όπως αναμενόταν η οποιαδήποτε μικρή διαφορά από οποιαδήποτε ομάδα από τις 2 θα έκρινε και τον νικητή στο 2ο ημίχρονο. Έτσι και έγινε με την ομάδα του ΑΤ Αμπελοκήπων να κλείνει το 3ο τέταρτο με 7 πόντους μπροστά (59-52) και κάνοντας διαχείριση του προβαδίσματος στο τελευταίο τέταρτο πήρε το ροζ φύλλο αγώνα.

Δεύτερο ματς για τα play off ήταν αυτό μεταξύ της ομάδας του Α’ ΤΤ Ν/Α Αττικής και της ΥΤΑ. Μέχρι το ημίχρονο οι ομάδες πήγαιναν κοντά στο σκορ κλείνοντας το εικοσάλεπτο με 33-29. Στο δεύτερο ημίχρονο κάθε ομάδα είχε από ένα τέταρτο. Το τρίτο τέταρτο άνηκε στην ομάδα του Α’ ΤΤ Ν/Α Αττικής κάνοντας ένα επιμέρους 28-08 και φτάνοντας το σκορ στο τέλος του τρίτου τετάρτου στο εμφατικό 61-37. Η ομάδα της ΥΤΑ όμως αντέδρασε στο τέταρτο και τελευταίο τέταρτο κάνοντας κι αυτή ένα επιμέρους 19-32 το οποίο όμως δεν ήταν αρκετό για να κάμψει την αντίσταση της Α’ ΤΤ Ν/Α Αττικής η οποία πήρε τη νίκη με το τελικό 80-69.

Παράλληλα διεξάγονταν και οι αγώνες για το κύπελλο φιλίας. Πρώτος χρονικά ήταν ο αγώνας ανάμεσα στην ομάδα της ΥΑΒΕ και την ομάδα του ΑΤ Δημοτικού Θεάτρου. Με την φιλοξενούμενη ομάδα να κατεβάζει στον αγώνα ακριβώς 5 παίκτες δεν υπήρχε χώρος για να γίνει ένα ποιοτικό σε σκορ και θέαμα παιχνίδι. Με την ομάδα της ΥΑΒΕ να μην παρασύρεται απ’ αυτό και σκοράροντας διψήφιο αριθμό πόντων σε κάθε τέταρτο κατάφερε να φύγει νικήτρια απ’ το γήπεδο με το τελικό 46-24.

Επόμενος αγώνας ήταν αυτός ανάμεσα στην ομάδα της ΔΟΑ και το ΑΤ Καισαριανής. Ένα κλειστό παιχνίδι μέχρι το ημίχρονο το οποίο έληξε με προηγούμενη την ομάδα της ΔΟΑ με 30-23. Στο τρίτο τέταρτο η ομάδα της ΔΟΑ έχτισε μία διαφορά (48-28) την οποία διαχειρίστηκε μέχρι το τέλος παίρνοντας έτσι το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 51-43. Παράλληλα διεξαγόταν και ο αγώνας μεταξύ του ΤΔΜΑ και της ΔΙΑΣ Β/Α Αττικής με την φιλοξενούμενη ομάδα να είναι μπροστά σε όλα τα τέταρτα φτάνοντας την διαφορά μέχρι και τους 10 πόντους στο τέλος του τρίτου τετάρτου (34-44) κατακτώντας τελικά τη νίκη με το τελικό 48-60 υπέρ της.

Τελευταίο ματς για το κύπελλο φιλίας ήταν αυτό ανάμεσα στην ομάδα της ΥΔΕΑΠ και την ομάδα του ΤΑ Παπάγου Χολαργού. Το κακό πρώτο τέταρτο στο σκοράρισμα και για τις δύο ομάδες έδειξε την διάθεση και των δύο για ένα κλειστό ματς. Στη συνέχεια όμως η ομάδα της ΥΔΕΑΠ πήρε μπρος επιθετικά χτίζοντας διαφορές καθ’ όλη την διάρκεια του αγώνα φτάνοντας στη νίκη με το τελικό 49-34.