Πρώτη αγωνιστική για το θεσμό του Κυπέλλου Καλαθοσφαίρισης

Την εβδομάδα που μας πέρασε διανύσαμε την 1η αγωνιστική του κυπέλλου. Σε αυτήν είχαμε ένα πολύ μεγάλο ντέρμπι , 2 δυνατά παιχνίδια , 1 το οποίο μας έδειξε την έκβαση του από το πρώτο κιόλας τέταρτο και δυστυχώς δύο ακυρωθέντα παιχνίδια. Ξεκινώντας με το παιχνίδι της ΥΑΒΕ με αντίπαλο την ομάδα του ΤΑ Παπάγου Χολαργού βλέπουμε την γηπεδούχο ομάδα να επιβάλει από το πρώτο τέταρτο τον ρυθμό της σε άμυνα και επίθεση κάνοντας έτσι την υπόθεση νίκη εύκολη γράφοντας το τελικό 69-31 υπέρ της. Επόμενος αγώνας για την αγωνιστική ημέρα ήταν αυτός μεταξύ της ΥΚΑ και της ΔΑΕΑ/ΥΜΕΤ στον οποίο η φιλοξενούμενη ομάδα πήρε κεφάλι στο σκορ από το πρώτο τέταρτο και δεν άφησε το προβάδισμα σε κανένα σημείο του αγώνα παρά την προσπάθεια αντεπίθεσης από την ομάδα της ΥΚΑ. Το ροζ φύλλο αγώνα κατέκτησε η ομάδα της ΔΑΕΑ/ΥΜΕΤ με 37-48. Στο πρώτο τη τάξη σε θέαμα και σκορ αγώνα της αγωνιστικής η ομάδα της ΥΑΜΚΠΠ έδειξε τα δόντια της εξ’ αρχής απέναντι στην πολύ μαχητική όπως αποδείχθηκε ομάδα της ΔΑΑΑ χτίζοντας μία διαφορά 16 πόντων στο ημίχρονο με 50-34. Στο δεύτερο ημίχρονο όχι απλά διατήρησε την διαφορά αυτή αλλά φτάνοντας τη σε μεγαλύτερα επίπεδα πήρε τη νίκη με το τελικό 90-71. Στο τελευταίο χρονικά αγώνα είχαμε την ανατροπή. Η ομάδα της ΔΟΑ ξεκίνησε πολύ καλά τον αγώνα κερδίζοντας στο ημίχρονο την ομάδα του ΑΤ Λαυρεωτικής με 29-41. Στο τρίτο τέταρτο η διαφορά κυμάνθηκε στα ίδια επίπεδα καταλήγοντας στο 49-58. Στο τελευταίο και τέταρτο τέταρτο του αγώνα η γηπεδούχος ομάδα με αντεπίθεση διαρκείας και εξαιρετικά ποσοστά στην επίθεση καθώς και με σκληρή άμυνα έκανε ένα επί μέρους σκορ 28-17 παίρνοντας έτσι τη νίκη στο νήμα με σκορ 77-75. Ο αγώνας του ΑΤ Δημοτικού Θεάτρου με την ΓΔΠΕΕΣ κρίθηκε στο 00-20 λόγω αδυναμίας της γηπεδούχου ομάδας όπως επίσης και ο αγώνας ΥΑΑ με αντίπαλο την ΥΤΑ κρίθηκε στο 00-20 λόγω επίσης της αδυναμίας της ομάδας της ΥΑΑ.

Αναλυτικά το διάγραμμα του Κυπέλλου εδώ.