Συνεχίζεται η αγωνιστική δράση σε play off και Κύπελλο Φιλίας

Η δράση γι’ αυτή την εβδομάδα συνεχίστηκε με τις δεύτερες αναμετρήσεις στις σειρές των αγώνων για τα play off και του κυπέλλου φιλίας. Σε 3 αγώνες είχαμε τον νικητή της σειράς ενώ στα υπόλοιπα παιχνίδια είχαμε την σειρά στο 1-1 όπου το τρίτο ματς θα κρίνει την πρόκριση.
Μιλώντας για ισοφάριση της σειράς πρώτα είχαμε για τα play off του πρωταθλήματος τον επαναληπτικό του συναρπαστικού ζευγαριού μεταξύ του ΑΤ Αμπελοκήπων και του ΤΑ Αγίου Δημητρίου με τον αγώνα αυτή τη φορά να διεξάγεται στην έδρα του ΤΑ Αγίου Δημητρίου. Εκεί το ΑΤ Αμπελοκήπων ξεκίνησε δυνατά στο πρώτο δεκάλεπτο δείχνοντας την όρεξη να τελειώσει τη σειρά. Με την έναρξη του δευτέρου τετάρτου το ΤΑ Αγίου Δημητρίου έδειξε να συνέρχεται και να μειώνει στο τέλος του ημιχρόνου σε 36-39. Το τρίτο τέταρτο ήταν αυτό του προσπεράσματος στο σκορ για το ΤΑ Αγίου Δημητρίου καθώς στο τέλος του βρέθηκε προηγούμενο με βραχεία κεφαλή 62-60. Το συγκεκριμένο μικρό προβάδισμα διαχειρίστηκε η γηπεδούχος ομάδα και έκλεισε τον αγώνα παίρνοντας το ροζ φύλλο αγώνα με 84-76 και μεταφέροντας τη σειρά στην έδρα του ΑΤ Αμπελοκήπων σ ένα όπως αναμένεται “do or die” παιχνίδι και για τους δύο.

Στο δεύτερο παιχνίδι των play off είχαμε την αναμέτρηση μεταξύ του Α’ ΤΤ Ν/Α Αττικής και της ΥΤΑ αλλά αυτή τη φορά το ματς να διεξάγεται στην έδρα της ΥΤΑ. Ο αγώνας ξεκίνησε δυναμικά και για τις δύο ομάδες με την ομάδα του Α’ ΤΤ Ν/Α Αττικής να δείχνει της ορέξεις από το πρώτο δεκάλεπτο κερδίζοντας το με 14-25 και συνεχίζοντας έτσι και στο δεύτερο δεκάλεπτο έκλεισε το ημίχρονο με διαφορά 10 πόντων (36-46). Παρά τις τεράστιες προσπάθειες της ΥΤΑ να επανέλθει στο ματς και να στείλει τη σειρά σε τρίτο παιχνίδι η ομάδα της Α’ ΤΤ Ν/Α Αττικής δεν της το επέτρεψε και διαχειριζόμενη το προβάδισμα της στο δεύτερο ημίχρονο πήρε το ροζ φύλλο αγώνα με 68-79 κάνοντας το 2-0 στη σειρά και παίρνοντας την πρόκριση για τους 4 του θεσμού.

Για τους αγώνες του κυπέλλου φιλίας είχαμε το δεύτερο δυνατό ματς της σειράς μεταξύ της Δίας Β/Α Αττικής και του ΤΔΜΑ. Αυτή τη φορά στην έδρα της Δίας είχαμε το δυνατό ξεκίνημα της γηπεδούχου ομάδας κλείνοντας το ημίχρονο με 29-20. Το πολυπόθητο comeback της πρόκρισης έψαξε στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του ΤΔΜΑ αλλά η Δίας Β/Α Αττικής δεν το επέτρεψε κάνοντας τα απαραίτητα στον τομέα του σκοραρίσματος αλλά και της άμυνας κερδίζοντας στο τέλος το ροζ φύλλο αγώνα με 52-48 και παρατείνοντας την αγωνία για το τρίτο παιχνίδι της σειράς.

Άλλη μία ισοφάριση στην σειρά των παιχνιδιών είχαμε στο ματς μεταξύ του ΑΤ Δημοτικού Θεάτρου και της ΥΑΒΕ. Ένα παιχνίδι στο οποίο κύριο λόγο είχαν οι άμυνες και το σκοράρισμα ουσίας το ημίχρονο έκλεισε στο 20-12 υπέρ της ομάδας του ΑΤ Δημοτικού Θεάτρου. Στον ίδιο ρυθμό συνεχίστηκε και το δεύτερο ημίχρονο καθώς λίγο ήταν το σκοράρισμα σε σχέση με τις επιτυχείς αμυντικές προσπάθειες. Ο αγώνας τελείωσε με νικητή την γηπεδούχο ομάδα με 39-32 , γράφοντας έτσι το 1-1 αναμένεται το τρίτο παιχνίδι που θα κρίνει την πρόκριση.

Στον αγώνα μεταξύ του ΑΤ Καισαριανής και της ΔΟΑ είχαμε το 2-0 στη σειρά των αγώνων και την πρόκριση της ομάδας της ΔΟΑ. Το παιχνίδι στην έδρα του ΑΤ Καισαριανής αυτή τη φορά ξεκίνησε κλειστά και για τις δύο ομάδες κάτι που αντικατοπτρίζεται στο σκορ ημιχρόνου που βρήκε προηγούμενη την ομάδα της ΔΟΑ με το ισχνό 25-27. Το τρίτο τέταρτο επίσης κινήθηκε στους ίδιους ρυθμούς με το σκορ στο 39-42 με το τέταρτο και τελευταίο τέταρτο να κρίνει το νικητή καθώς οι φιλοξενούμενοι πάτησαν γκάζι με τους γηπεδούχους να μην μπορούν να ακολουθήσουν φτάνοντας στη νίκη με 49-59 και το 2-0 στη σειρά.

Στο τελευταίο ζευγάρι για τις σειρές αγώνων του κυπέλλου φιλίας μεταξύ της ΥΔΕΑΠ και του ΤΑ Παπάγου Χολαργού είχαμε τον αγώνα 20-0 υπέρ της ΥΔΕΑΠ λόγω αδυναμίας της ομάδας του ΤΑ Παπάγου Χολαργού και την πρόκριση υπέρ της ΥΔΕΑΠ με σκορ 2-0 στους αγώνες.