Τ.Α. Αγίου Δημητρίου στον τελικό Πρωταθλήματος, Α.Τ. Δημοτικού Θεάτρου στα ημιτελικά Κυπέλλου Φιλίας

Η εβδομάδα που μας πέρασε συνεχίστηκε με έναν αγώνα για κάθε διοργάνωση για την ΑΕΑΕ.

Πιο συγκεκριμένα για τα play off του πρωταθλήματος είχαμε τον τελευταίο αγώνα της σειράς μεταξύ του ΑΤ Αμπελοκήπων και του Τ.Α. Αγίου Δημητρίου στην έδρα του ΑΤ Αμπελοκήπων. Σε αυτό το παιχνίδι και οι δύο θέλησαν τη νίκη με την φιλοξενούμενη ομάδα να το δείχνει πιο έντονα κάνοντας ένα εκπληκτικό πρώτο τέταρτο με το σκορ να είναι 08-21. Γρήγορα η ομάδα του ΑΤ Αμπελοκήπων ανέκαμψε στο δεύτερο τέταρτο δείχνοντας διάθεση να ξεχάσει το κακό ξεκίνημα. Κάπως έτσι το ημίχρονο έκλεισε με μικρή διαφορά υπέρ των φιλοξενουμένων στο 37-42. Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με το απόλυτο come back για την ομάδα του ΑΤ Αμπελοκήπων που κάλυψε την διαφορά αλλά το τέλος του τρίτου τετάρτου βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες με το σκορ στο 60-60 κάτι που προμήνυε ένα πολύ συναρπαστικό τελευταίο τέταρτο. Η φιλοξενούμενη ομάδα μπήκε στο τελευταίο τέταρτο πιο έτοιμη πνευματικά σε αντίθεση με την ομάδα του ΑΤ Αμπελοκήπων που έδειξε σημάδια κούρασης από την προσπάθεια των προηγούμενων τετάρτων. Έτσι λοιπόν η διαχείριση και η ευστοχία έδωσαν το πολύτιμο ροζ φύλλο αγώνα και την πρόκριση στην επόμενη φάση στην ομάδα του Τ.Α. Αγίου Δημητρίου με το σκορ να καταλήγει στο 74-82.

Για το κύπελο φιλίας είχαμε τον αγώνα μεταξύ της ΥΑΒΕ και του ΑΤ Δημοτικού Θεάτρου. Με την σειρά στο 1-1, οι ομάδες πάλεψαν για τη νίκη στο τρίτο και τελευταίο ματς που θα τους έδινε την πρόκριση στην επόμενη φάση. Κλειστό ματς από το πρώτο τέταρτο με το προβάδισμα στο τέλος του να είναι υπέρ της ΥΑΒΕ.  Με ένα πολύ καλό δεύτερο τέταρτο η ομάδα του ΑΤ Δημοτικού θεάτρου κατάφερε να πάει προηγούμενη στα αποδυτήρια με 9 πόντους διαφορά(23-32). Όπως αναμενόταν η γηπεδούχος ομάδα θα πίεζε στο δεύτερο ημίχρονο για τη νίκη και κατάφερε να μειώσει στο τέλος του τρίτου τετάρτου σε 36-42. Παρά την πολύ καλή προσπάθεια της ΥΑΒΕ να επανέλθει στο ματς στο τέταρτο τέταρτο η διαχείριση του προβαδίσματος από την ομάδα του ΑΤ Δημοτικού Θεάτρου στάθηκε ικανή να της δώσει τη νίκη πρόκριση στην επόμενη φάση με τελικό σκορ 52-55.