2η αγων. Κυπέλλου Πήρε το ντέρμπυ το ΑΤ Αμπελοκήπων

Για την 2η αγωνιστική του κυπέλλου διεξήχθησαν δύο αγώνες. Στον αγώνα με τον οποίο ξεκίνησε η 2η αγωνιστική μέρα στο κύπελλο της Αθλητικής Ένωσης Αστυνομικών Ελλάδος, είχαμε την ομάδα της ΓΔΠΕΕΣ εναντίον της ομάδας του ΑΤ Αμπελοκήπων. Το καλό πρώτο τέταρτο της γηπεδούχου ομάδας την βρήκε προηγούμενη παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ εντός παρκέ και μην αφήνοντας περιθώριο αντίδρασης στους φιλοξενούμενους κλείνοντας με σκορ 23-09. Αυτή η κακή αρχή φαίνεται να αφύπνισε την ομάδα του ΑΤ Αμπελοκήπων που έβγαλε αντίδραση στο δεύτερο τέταρτο και παίζοντας εξαιρετικά σε άμυνα και επίθεση κατάφερε να κλείσει το ημίχρονο με την διαφορά στην ελάχιστη τιμή της έως εκείνο το χρονικό διάστημα του αγώνα (38-36), πράγμα που προμήνυε ντέρμπι στο δεύτερο ημίχρονο. Ξεκινώντας λοιπόν το 2ο ημίχρονο είδαμε τις ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκοράρισμα και να κλείνουν το 3ο τέταρτο πάλι στη μικρή διαφορά του καλαθιού και την ομάδα του ΑΤ Αμπελοκήπων προηγούμενη με 52-54.  Στο τελευταίο και 4ο τέταρτο παίχτηκε μαχητικό μπάσκετ με τις δύο ομάδες να τα δίνουν όλα για τη νίκη. Στα 6 τρίποντα στο τελευταίο τέταρτο απ’ την ομάδα του ΑΤ Αμπελοκήπων προσπάθησε να απαντήσει η ομάδα της ΓΔΠΕΕΣ με όμορφες προσπάθειες εντός παιδιάς αλλά δεν ήταν αρκετές ώστε να κάμψουν την αντίσταση των τριπόντων με το ροζ φύλλο να καταλήγει στους φιλοξενούμενους με σκορ 79-81.

Το δεύτερο ματς που διεξήχθη ήταν αυτό μεταξύ της ΥΑΒΕ και του ΤΔΜΑ. Το 1ο  τέταρτο έκλεισε με σκορ 11-06 δείχνοντας πως οι ομάδες δεν μπήκαν εξ αρχής στο κλίμα και τις απαιτήσεις του αγώνα. Στο 2ο τέταρτο είχαμε καλύτερες ενέργειες στον αγωνιστικό χώρο με το σκορ να κλείνει στο καλάθι υπέρ της φιλοξενούμενης ομάδας (23-25). Το καλό 3ο τέταρτο έδειξε την όρεξη και των δύο ομάδων για τη νίκη καθώς το προβάδισμα άλλαξε και ήταν 40-35 υπέρ της ΥΑΒΕ. Το τελευταίο τέταρτο ανήκε στην ομάδα του ΤΔΜΑ καθώς κάλυψε την εις βάρος του διαφορά και κατέληξε να προηγείται στο τέλος του αγώνα με 49-55 παίρνοντας έτσι την πολυπόθητη νίκη. Τέλος ο αγώνας της ΥΑΜΚΠΠ εναντίον του ΑΤ Λαυρεωτικής έγινε 20-00 λόγω αδυναμίας της φιλοξενούμενης ομάδας και ο αγώνας της ΥΤΑ με αντίπαλο την ΔΑΕΑ/ΥΜΕΤ δεν διεξήχθη.

Αναλυτικά το διάγραμμα του κυπέλλου εδώ.